Sprzęt jeździecki dla seniora

Sprzęt jeździecki dla seniora obejmuje całe konieczne wyposażenie jeźdźca i konia, aby w pełni cieszyć się tą formą rekreacji. Warto wiedzieć, że dla starszych osób jazda konna to nie tylko rozrywka, ale również sposób na usprawnianie ciała i rehabilitację oraz nawiązywanie więzi.

Czego potrzebujemy, ile to kosztuje i jak wybrać sprzęt jeździecki dla seniora? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku, który wszystko Wam rozjaśni.

Korzyści z jazdy konnej dla seniora

Najpierw jednak dobrze ustalić, czy warto kupić sprzęt jeździecki dla seniora. Oto korzyści, które płyną z tej formy aktywności dla starszych osób:

 • Rozwijanie swoich zainteresowań,
 • Zwiększanie poczucia własnej wartości,
 • Poprawa ogólnej sprawności fizycznej,
 • Pozytywny wpływ na równowagę, orientację w przestrzeni i koordynację ruchową,
 • Poprawa stanu psychicznego seniora.

Jak widzicie, korzyści jest mnóstwo. Decydując się na jazdę konną, co prawda możemy wypożyczyć sprzęt jeździecki dla seniora, jednak znacznie lepiej go kupić – dzięki temu mamy pewność, że będzie idealnie dopasowany i właściwie konserwowany.

Sprzęt jeździecki dla seniora
Sprzęt jeździecki dla seniora / Gdzie kupić? Jaki wybrać? Cena i opinie

Jaki sprzęt jeździecki dla seniora wybrać?

Szukając najlepszego sprzętu jeździeckiego dla seniora, powinniśmy się rozejrzeć za:

 1. Bryczesami,
 2. Butami,
 3. Kurtką,
 4. Kaskiem,
 5. Siodłem i czaprakiem,
 6. Strzemionami,
 7. Ogłowiem.

Zobacz też jak wybrać najlepszy aparat fotograficzny dla seniora.

Bryczesy dla seniora

Bryczesy to rodzaj specjalnych spodni, które dzięki odpowiedniej budowie – przede wszystkim braku szwów – pozwalają wygodnie i prawidłowo usiąść w siodle. Powinny być prawidłowo dobrane pod względem rozmiaru, a także na tyle rozciągliwe, by starsza osoba miała swobodę ruchów. Ten element sprzętu jeździeckiego dla seniora kosztuje od 60 do nawet 500 zł.

Buty do jazdy konnej dla seniora

Kolejną ważną składową sprzętu jeździeckiego dla seniora są odpowiednie buty. Na początek najlepsze będą sztyblety, czyli obuwie na płaskim obcasie, krótkie, a dzięki gumce na kostce łatwe w ubieraniu nawet przy problemach ze schylaniem się. Muszą jednak spełniać odpowiednie warunki, to znaczy posiadać usztywniony czubek oraz antypoślizgową podeszwę. Zakładając sztyblety, warto dołożyć do nich sztylpy – ochraniacze zapobiegające otarciom nóg.

Zimą przydatnym sprzętem jeździeckim dla seniora są buty termiczne. W zaawansowanym wieku krążenie nie jest już tak dobre, więc łatwo o zmarznięcie czy wręcz odmrożenia kończyn. Odpowiednie termobuty do jazdy konnej zapobiegną temu problemowi.

Tanie buty do jazdy konnej dla seniora kupimy już za 70 zł. Najdroższe modele mogą kosztować nawet ponad 1000 zł.

Kurtka do jazdy konnej dla seniora

Kurtka, szczególnie w chłodniejsze dni, to kolejny ważny sprzęt jeździecki dla seniora. Chroni ona przed zimnem i deszczem, toteż powinna być zrobiona z wodoodpornego materiału. Musi jednak pozostawać przewiewna, by skóra starszej osoby nie pociła się nadmiernie. Dodatkowo, gruba kurtka jeździecka może zamortyzować nieco upadki i stanowić dodatkowe zabezpieczenie.

Ile kosztuje kurtka jeździecka dla seniora? Musimy się liczyć z wydatkiem rzędu od 80 do nawet 2000 zł.

Jaki Sprzęt jeździecki dla seniora
Jaki Sprzęt jeździecki dla seniora wybrać? Gdzie kupić? Ranking, opinie i cena

Zobacz też ćwiczenia dla seniorów 60 plus w domu.

Kask do jazdy konnej dla seniora

Starszą osobę obowiązkowo musimy wyposażyć w kask lub przynajmniej kasko-toczek. Ten ważny sprzęt jeździecki dla seniora uratował już niejedno życie. W razie upadku jego zadaniem jest chronić głowę przed groźnymi urazami, pęknięciem czaszki czy powstawaniem krwiaków, które mogłyby zagrozić życiu i zdrowiu.

Wybierając najlepszy kask do jazdy konnej dla seniora, zdecydujmy się na model z odpowiednimi atestami. Ten element sprzętu jeździeckiego dla seniora może kosztować od 85 do nawet 4000 zł.

Siodło i czaprak dla seniora

Przechodzimy teraz do sprzętu jeździeckiego dla seniora, który zakładamy nie na siebie, a na konia. Podstawą jest oczywiście czaprak, czyli podkładka zabezpieczająca przed otarciami grzbietu, a na nim siodło. To ostatnie najlepiej kupić przy pomocy profesjonalnego doradcy, który pomoże dopasować sprzęt jeździecki dla seniora zarówno do jeźdźca, jak i konia.

Siodło dla seniora powinno być wygodne i ergonomiczne. Najlepiej skupić się na modelach do jazdy rekreacyjnej, które kosztują od 200 do nawet kilku tysięcy złotych.

Strzemiona dla seniora

Strzemiona mają formę pałąków, które wiszą na skórzanych paskach, zwanych puśliskami. Ich zadaniem jest dać oparcie stopom, dlatego są ważnym elementem sprzętu jeździeckiego dla seniora. Na początek warto wybrać dobrej jakości plastikowe strzemiona dla seniora, ponieważ są lżejsze, mniej drażliwe dla konia i nie zamarzają w zimie.

Dobre strzemiona dla seniora kosztują od 70 do nawet 500 zł.

Ogłowie dla konia

Ogłowie to ostatnia część sprzętu jeździeckiego dla seniora, o której chcielibyśmy opowiedzieć więcej. Jest to uzda, najczęściej zrobiona z rzemienia, która oplata odpowiednio głowę konia, a przez to pozwala nam kontrolować jego pysk. Dobrze dobrane ogłowie dla konia pozwala seniorowi bezpiecznie zapanować nad zwierzęciem.

Ogłowie kosztuje od 100 do nawet 1200 zł.

Najlepszy Sprzęt jeździecki dla seniora
Najlepszy Sprzęt jeździecki dla seniora

Sprzęt jeździecki dla seniora – co jeszcze jest ważne?

Przy zakupie sprzętu jeździeckiego dla seniora ważny jest komfort starszej osoby (oraz konia), jej zdrowie i bezpieczeństwo. W razie potrzeby możemy się zaopatrzyć w dodatkowe akcesoria, jak na przykład dodatkowe rękawiczki jeździeckie. Poza wyposażeniem, nie możemy zapominać o zdrowym rozsądku.

Seniorzy często unikają jazdy konnej, twierdząc, że w tym wieku jest to niebezpieczne lub nie przystoi. Czasem boją się wyśmiania lub upadku. Zapewniamy, że z profesjonalnym instruktorem nic z tego nam nie grozi, a jedyne, czego nabawimy się wskutek tego sportu, to przyjemne wspomnienia, może odrobina zakwasów. Musimy tylko dbać o odpowiednie wyposażenie oraz unikać bardziej porywistych, drażliwych koni, gdyż upadek w zaawansowanym wieku może być brzemienny w skutki.

Najlepszym dowodem na pozytywne aspekty jazdy konnej dla osób starszych są ośrodki, które prowadzą hipoterapię dla seniorów. Warto poszukać takich w swojej okolicy, by przekonać się, czy ten sport w ogóle nam odpowiada.

Zobacz także gumy do ćwiczeń dla seniora.

Ile kosztuje sprzęt jeździecki dla seniora?

Podliczając kwoty potrzebne na sprzęt jeździecki dla seniora, najtańszy zestaw stworzymy już za około 700 zł. To wciąż duży wydatek, ale możemy rozłożyć go w czasie, kupując najpierw najważniejsze elementy, a z czasem doposażając się w kolejne. Ceny sprzętu jeździeckiego porównacie w sklepie Zabookuj.pl.

Sprzęt jeździecki dla seniora – opinie

Jakie elementy wyposażenia są Waszym zdaniem najważniejsze w przypadku osób starszych? Co może pomóc i o czym należy pamiętać? Czekamy na Wasze opinie o sprzęcie jeździeckim dla seniora oraz o jeździe konnej w bardziej zaawansowanym wieku.


« || »2021