Biuro podróży dla seniora

Wakacje dla seniorów są nowością na polskim rynku turystycznym. Tuż obok wyjazdów dla singli i par, są ofertą skierowaną do konkretnej grupy społecznej. Właśnie pod nie wakacyjni tour operatorzy układają całe programy wycieczek oraz dobierają miejsca w których się zatrzymają, tak by dana grupa była zadowolona.

Potem takie wakacje są oferowane w biurach podróży. W tym poście zajmiemy się najstarszą grupą docelową, czyli seniorami oraz sposobem wyboru odpowiedniego biura podróży dla nich.

Zacznijmy jednak od początku…

Wycieczki dla seniora
Wczasy dla seniora
Ceny i oferty biur podróży:

Co rozumiemy pod pojęciem wakacji dla seniorów, które oferowane są w biurach podróży?

Wakacje dla seniorów to specjalna oferta wyjazdów dla osób powyżej 50-tego – 55-tego roku życia (w zależności od konkretnego biura). Podróże te odbywają się w komfortowych warunkach, bez pospiechu i nadmiernej ilości miejsc do zwiedzania. Co ciekawe część ofert ma wyraźnie zaznaczone, iż przejazdy odbywają się jedynie za dnia. Jeśli trasa jest długa, to seniorom zapewnia się nocleg po drodze, co znacznie zwiększa komfort podróżowania.

Jeśli chodzi o miejsca docelowe, to specjalnie dla seniorów wyselekcjonowane są obiekty noclegowe takie jak hotele, zazwyczaj z pokojami dostosowanymi dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Przewidziane są również dodatkowe atrakcje w postaci różnorodnych zajęć.

Nie tylko rehabilitacyjno-leczniczniczych, ale także rozrywkowych.

Nie rzadko można się także spotkać z atrakcjami, takimi jak wieczorki taneczne czy wspólne ogniska, czy nawet ciekawymi pokazami i wykładami.

Biuro podróży dla seniora
Biuro podróży dla seniora / Jakie wybrać? Które będzie najlepsze?

Co jeszcze biuro podróży zapewnia seniorom na wycieczkach?

Tym czym jeszcze charakteryzują się wyjazdy dla seniorów, to fakt iż zazwyczaj są one organizowane w terminach przed lub po właściwym sezonie, co pozwala uniknąć największych upałów, które starsze osoby gorzej znoszą. Z tego też powodu wakacje dla seniorów cechują również niskie, atrakcyjne ceny.

Jak wybrać najlepsze, polskie biuro podróży dla seniora?

Biuro podróży dla seniora może być po prostu regularną jednostką sprzedawców wycieczek i wczasów lub osobnym biurem, wyspecjalizowanym w wyjazdach dla osób starszych.

Najważniejszym aspektem jest to, by w danym miejscu oferowano wakacje dla seniorów. Ich szeroki wachlarz wycieczek i wczasów świadczy o poważnym podejściu do klienta. Wakacje dla seniorów organizowane „na kolanie” w biurze podróży przez pracownika, nigdy nie będą spełniać wszelkich wymogów, jakie oferują specjalnie dla nich stworzone wyjazdy.

Starsze osoby bowiem mogą potrzebować specyficznych warunków w hotelu, windy, uchwytów w łazience czy nawet wyższego łóżka. A nie wszystkie hotele są w ten sposób dostosowane. Również wycieczki objazdowe przeładowane wieloma punktami w programie, mogą być zbyt intensywne czy wręcz nieosiągalne dla seniorów. Warto także zajrzeć na portal turystyczny Lasti gdzie znajdziemy informacje o tym jak wybrać najlepsze biuro podróży, które spełni oczekiwania i zapewni wspaniałe i udane wakacje.

Co powinna zawierać oferta biur podróży dla seniorów?

W biurze podróży dla seniorów powinna zostać przedstawiona oferta, która jest dostosowana do wieku uczestników. Ważne by oferowane obiekty noclegowe były odpowiednie dla starszych osób, położone w przyjaznej okolicy lub na przykład na uboczu bardziej imprezowych miejsc.

Wysokie wzgórza czy obiekty otoczone nierówną, problematyczną powierzchnią są wykluczone.

Dlatego też część organizatorów przed wysłaniem grupy seniorów, wysyła najpierw pracowników, celem sprawdzenia wszystkiego na miejscu.

Jeśli starsza osoba ma problemy z poruszaniem się, to także biuro powinno zarezerwować odpowiedni, dostosowany pokój. Zazwyczaj są to te same pomieszczenia, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Drzwi są trochę szersze, łóżka wyższe, a łazienka zamiast wanny jest wyposażona w prysznic, a także w uchwyty przy ubikacji i umywalce oraz czasem przycisk alarmujący. Takie pokoje dla seniorów są również zwyczajowo przestronniejsze.

Jakie informacje uzyskać od biura podróży?

Biuro podróży dla seniorów powinno także podać informacje o tym ile razy w tygodniu będzie dyżurował rezydent w danym miejscu lub jak się z nim skontaktować (szczególnie jeśli będą to wczasy zagranicą). Podczas wycieczek objazdowych obowiązkowo pilot musi być przez cały czas z uczestnikami, tym bardziej że zazwyczaj będzie służył także za tłumacza zagranicą.

W dobrym biurze podróży senior dostanie także ofertę dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na wypadek nieprzewidzianych problemów zdrowotnych. Warto o tym pamiętać i tak czy siak się ubezpieczyć, bo rachunki za pomoc medyczną poza granicami kraju potrafią być kosmiczne. Szczególnie jeśli chodzi o transport medyczny z powrotem do kraju lub dłuższy pobyt w szpitalu czy bardziej skomplikowane procedury medyczne. Wiadomo, że nie każdy senior będzie miał większe problemy ze zdrowiem podczas wyjazdu, jednak ubezpieczenie zapewni spokojną głowę.

W biurze warto także dopytać o środek transportu, szczególnie jeśli jest to autokarowa wycieczka.

Część firm oferuje bowiem bardzo komfortowe pojazdy, w których siedzenia oddalone są od siebie z co najmniej metrową przerwą, co zapewnia wygodę podczas wielogodzinnej jazdy. Fotele mogą być również wyposażone w stoliki, nocne lampki, czy przyciski alarmowe, z których można skorzystać w razie złego samopoczucia. Można spotkać nawet siedzenia w których senior będzie przypięty pasami bezpieczeństwa. Takie informacje powinien posiadać pracownik naszego biura.

Na lotniskach powinien na uczestników wyjazdów czekać przedstawiciel biura, który nie tylko pomoże przy odprawie, ale również odpowie na wszystkie dodatkowe pytania i pokieruje urlopowiczów w odpowiednie miejsce.

Dobre biura podróży dla seniorów, na swoich stronach internetowych powinny mieć opcje filtrów, dzięki którym starsze osoby bez problemów wybiorą właściwe oferty. Natomiast wszelkie szczegóły można ustalić potem na miejscu w biurze lub podczas rozmowy telefonicznej.

Biuro podróży dla seniorów
Biuro podróży dla seniorów i oferty na wycieczki fakultatywne.

Wycieczki fakultatywne dla seniorów z biurem podróży

Kwestia wycieczek fakultatywnych jest równie ważna. Wczasy dla starszych osób są zazwyczaj wybierane w celach wypoczynkowo-relaksacyjnych. Jednak szkoda, żeby senior siedział tylko w hotelu, może przecież poznać obcą kulturę czy zwiedzić okolicę. Ważne by omawiana w biurze podróży wycieczka fakultatywna była w pełni dostosowana dla starszych osób. Część touroperatorów sprzedaje wczasy już z wliczonymi w cenę wycieczkami. W sumie jest to wygodniejsze i przy okazji mamy gwarancję, że senior zobaczy coś więcej, niż ściany w pokoju hotelowym.

W biurze podróży dla seniorów powinna być na tyle szeroka oferta, by jeszcze bardziej dopasować ją pod preferencje starszych osób. Fajnie jak wybrany obiekt posiada różne dodatkowe usługi – zabiegi SPA, zabiegi lecznicze czy rehabilitacyjne. Seniorzy często są zainteresowani masażami, pływaniem na basenie, poranną gimnastyką, zajęciami w siłowni czy aktywnością ruchową na przykład w postaci nordic walking czy nauki gry w tenisa.

Jak zweryfikować biuro podróży dla seniorów?

Ostatnią, ale wcale nie najmniej ważną kwestią przy wyborze biura podróży dla seniora jest jego wiarygodność. Nikt przecież nie chce wtopić pieniędzy przez nieuczciwą albo plajtującą firmę. Zatem ważne jest jeszcze przed zakupem wycieczki lub wczasów, sprawdzenie pod kątem legalności danego biura. Jeśli nasz obiekt zainteresowania jest wpisany na listę Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych to możemy spać spokojnie. Warto też spojrzeć na wysokość gwarancji ubezpieczeniowej, gdyż odpowiednio wysoka bardziej uwiarygadnia dane biuro podróży. Ostatnim miejscem naszego małego śledztwa, gdzie możemy zajrzeć to Krajowy Rejestr Długów, tam też widać czy wybrana firma nie ma kłopotów finansowych.

Jakie oferty dla seniorów mają biura podróży?

Czasy wycieczek jedynie pielgrzymkowych już dawno minęły. Obecnie oferty wyjazdowe dla seniorów są o wiele bardziej urozmaicone. Wszak nie każda starsza osoba musi lubić zwiedzanie kościołów.

Teraz starsze osoby mają do wyboru różne opcje:

  1. wakacje dla seniorów w Polsce
  2. wakacje dla seniorów zagranicą
  3. pobyty leczniczo-uzdrowiskowe
  4. wypady weekendowe w Polsce i zagranicą
  5. wycieczki objazdowe w Polsce i zagranicą

Oferta biur podróży na wakacje dla seniorów w Polsce

Biura podróży dla seniorów oferują wakacje w Polsce, zarówno nad morzem, jak i w górach. Nie brakuje także ośrodków zlokalizowanych nad jeziorami. Wczasy dla starszych osób są wówczas organizowane w miejscach, gdzie są oferowane odpowiednio dostosowane pokoje, oczywiście wraz z całą infrastrukturą. W cenę zazwyczaj wliczone są także okoliczne wycieczki typu: rejs stateczkiem po Bałtyku, zwiedzanie pobliskich miast, czy niezbyt obciążające górskie wędrówki szlakami. Takich miejsc nie brakuje w Polsce, przykładem są tu znane uzdrowiska i kurorty – Jastrzębia Góra, Łeba, Ustronie Morskie, Wisła, Zakopane czy Mikołajki.

Oferta biur podróży na wakacje dla seniorów zagranicą

Oferta wczasów dla seniorów zagranicą jest chyba jeszcze większa. W sumie nie ma co się dziwić, ceny wypoczynku nad Bałtykiem, czy też w polskich górach tak wzrosły, że czasem niewiele więcej trzeba dołożyć pieniędzy, by spędzić tydzień wakacji na przykład w słonecznej Grecji. Do wyboru jest szereg mocno atrakcyjnych państw: Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Bułgaria, Portugalia, Albania, Czarnogóra czy Turcja. Do tego bardzo często w cenę wczasów wliczone są wycieczki fakultatywne i tak w Hiszpanii na wybrzeżu Costa Brava, senior zwiedzi dodatkowo Barcelonę czy Gironę, w Chorwacji np. Trogir i Split, a we Włoszech Rzym z Watykanem, Florencję, Pizzę lub Siennę – w zależności od konkretnego regionu słonecznej Italii, gdzie będzie spędzał swój wypoczynek.

Pobyty leczniczo-uzdrowiskowe dla seniorów

To bardzo popularne wyjazdy wypoczynkowe, połączone z zabiegami uzdrowiskowymi. W ofertach biur podróży dla seniorów są nie tylko te organizowane u nas w kraju, ale także poza granicami. W Polsce nie brakuje ośrodków sanatoryjnych, które sprzedają u siebie miejsca dla komercyjnych klientów. Wówczas oprócz noclegów i wyżywienia, w cenę mamy też wliczoną określoną liczbę zabiegów – np. krioterapii, kuracji uzdrowiskowymi wodami, okładów z borowiny, czy masaży leczniczych. Tego typu wyjazdy organizowane są u nas zarówno nad morzem, jak i w górach – Kudowa Zdrój, Nałęczów, Ciechocinek, Kołobrzeg czy Pogorzelica. Natomiast jeśli chodzi o wyjazdy w celach podreperowania zdrowia wraz z wypoczynkiem zagranicą to biura oferują takie kierunki jak: Ukraina, Czechy, Białoruś, Słowacja, Węgry czy Litwa.

Jakie biuro podróż dla seniora
Jakie biuro podróż dla seniora będzie najlepsze? Opinie, ranking, oferty

Wypady weekendowe w Polsce i zagranicą dla seniorów

Wakacje dla seniorów nie muszą być długie. Czasem nawet i dwa dni wystarczą by zobaczyć i zwiedzić jakieś ciekawe miejsce. Dlatego biura podróży mają w swojej ofercie także krótkie weekendowe wyjazdy, skierowane dla starszych osób. Wszystkie one odbywają się z zachowaniem założeń wakacji dla seniorów, czyli zapewniony jest transport autokarowy, opieka pilota, pełne wyżywienie oraz pobyt w komfortowych ośrodkach. Jeśli chodzi o krajowe oferty, to biura mają do wyboru np. wycieczkę w Pieniny lub Szklakiem Piastowskim, albo wyprawę do Trójmiasta. Natomiast zagranicę można się udać np. do Lwowa, Wiednia lub Paryża. Albo wykupić wycieczkę do trzech stolic – Praga, Bratysława i Budapeszt lub Ryga, Wilno, Tallinn.

Wycieczki objazdowe w Polsce i zagranicą

Ostatnią grupą wypraw dla seniorów są wycieczki objazdowe. Organizowane przez transport autokarowy, lotniczo-autokarowy oraz co ciekawe kolejowy (np. objazdowa wycieczka po Alpach Szwajcarskich). Wycieczki objazdowe dla seniorów można wykupić u nas w Polsce lub zagranicą. Fajnymi propozycjami biur podróży dla seniorów są wyprawy do Toskanii, do Skandynawii, na Bałkany czy do Ziemi Świętej, podczas których zwiedzamy kilka krajów. Ciekawą wycieczką dla starszych osób może być we Francji też wyprawa Doliną Loary lub zwiedzanie Burgundii czy Alzacji.


« || »2021