Tablet dla seniora

Tablet dla seniora może być ciekawym pomysłem na prezent dla babci czy dziadka. Pomoże wypełnić wolny czas starszej osoby, a przy okazji może zapewnić jej rozwój osobisty.

Nasz poradnik zakupowy podpowie Ci, na co zwrócić uwagę oraz jaki tablet dla seniora jest najlepszy.

Tablet dla seniora Ranking
Jaki Tablet dla seniora?
Ranking najlepszych >>>

Tablet dla seniora – zalety

Tablet dla seniora to bardzo częsty wybór. Ma on przewagę zarówno nad laptopem, jak i smartfonem. Dlaczego?

Tablet dla seniora ma większą przekątną ekranu od smarfona. Dzięki temu jego obsługa jest łatwiejsza, szczególnie dla osób ze słabym wzrokiem. Łatwo powiększyć litery czy ikony, a na ekranie i tak dużo się zmieści.

Wydaje się więc, że w tej perspektywie lepszy byłby komputer stacjonarny lub przenośny zamiast tabletu dla seniora. Nie jest to jednak do końca prawda. Starsze osoby często mają problem ze skoordynowaniem ruchów myszki z ruchem kursora, który często jest tak mały, że niemal niewidoczny dla osoby ze słabszym wzrokiem.

W dodatku, tablet dla seniora jest bardziej przenośny, mniejszy i lżejszy. Starsza osoba może go używać nie tylko przy biurku lub stole, lecz także na kanapie, w kolejce do lekarza czy w łóżku.

Tablet dla seniora
Tablet dla seniora / Ranking, opinie i cena / Gdzie kupić najlepsze tablety dla seniorów?

Tablet dla seniora – po co?

Coraz więcej osób sięga po tablety dla seniorów. I bardzo dobrze! Dzięki temu zapobiegamy zjawisku cyfrowego wykluczenia, które dotyka najczęściej właśnie osób starszych. Zainteresowanie dziadka lub babci Internetem i nowymi technologiami może być świetnym urozmaiceniem ich jesieni życia.

Tablet dla seniora umożliwia wiele atrakcyjnych rozrywek, na przykład:

 1. Czytanie e-prasy bez wychodzenia z domu,
 2. Możliwość komunikacji z dziećmi i wnukami,
 3. Granie w proste gry,
 4. Rozwiązywanie dostępnych za darmo krzyżówek czy sudoku,
 5. Czytanie e-booków,
 6. Słuchanie audiobooków,
 7. Oglądanie filmów i seriali.

Jak widać, tablet dla seniora to nie tylko sposób na wypełnienie jego czasu, ale także samorozwój, tak ważny również w tym okresie życia.

Jaki tablet dla seniora wybrać i kupić?

Wybór najlepszego tabletu dla seniora nie jest trudny. Podczas zakupów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

 • Ekran
 • Obudowę
 • Kamerę/Aparat
 • System operacyjny
 • Modem
 • Baterię
 • Pozostałe parametry

Ekran tabletu dla seniora

Dobry tablet dla seniora powinien być wyposażony w możliwie duży ekran, który umożliwi komfortowe powiększenie obrazu. W ten sposób nawet starsza osoba ze słabym wzrokiem będzie dobrze widzieć. Może się okazać, że połączenie podświetlanego ekranu i dużych liter sprawi, że czytanie będzie nawet bardziej komfortowe, niż sięgnięcie po tradycyjne książki czy czasopisma.

Czy rozdzielczość ekranu w tablecie dla seniora ma znaczenie? Tylko do pewnego stopnia. Warto sięgnąć po sprzęty, które oferują rozsądne parametry w tym temacie, na przykład 1024 na 600 lub 1280 na 800 pikseli.

Jaki Tablet dla seniora
Jaki Tablet dla seniora wybrać? Opinie, ranking i cena / Tablety dla seniorów

Obudowa tabletu dla seniora

Tablet dla seniora powinien być zrobiony z lekkich, ale zarazem wytrzymałych materiałów. Mimo to, warto do prezentu dołożyć dedykowane etui z klapką. Nie tylko ochroni ono urządzenie w razie upadku, ale także może stanowić wygodną podpórkę podczas oglądania filmów czy rozmowy przez komunikator.

Kamera i aparat w tablecie dla seniora

Dobry tablet dla seniora powinien być wyposażony w dwa aparaty z funkcją kamery: z przodu i z tyłu. Im większą rozdzielczość one oferują, tym lepiej.

Tylny aparat w tablecie dla seniora pozwoli rozwinąć w starszej osobie nową pasję, jaką jest fotografowanie. Obdarowany lub obdarowana będą mogli robić zdjęcia rodzinie czy dokumentować ciekawe elementy swojej codzienności.

Dla wielu starszych osób o wiele ważniejszy jest jednak przedni aparat w tablecie dla seniora. Ten z kolei umożliwia prowadzenie rozmów przez popularne komunikatory, na przykład Skype. Jeśli dzieci i wnuki mieszkają w pewnej odległości, rozmowa niemal „twarzą w twarz” może być ogromną przyjemnością dla obu stron.

Zobacz też jak wybrać najlepszy laptop dla seniora.

System operacyjny w tablecie dla seniora

Jeśli starsza osoba korzysta z komputera z systemem Windows lub ze smartfona, powinniśmy zakupić tablet dla seniora ze znajomym dla niej systemem operacyjnym. Jeśli nie ma takich doświadczeń, większość sprzętów wyposażona jest w bardzo prosty, intuicyjny w obsłudze i stosunkowo stabilny system Android.

Tablet dla seniora z Androidem pozwoli na korzystanie z niezliczonej ilości aplikacji, w tym dedykowanych seniorom, które można pobrać w sklepie Google.

Modem w tablecie dla seniora

Tablet dla seniora zapewne przez większość czasu będzie podłączony do sieci WiFi. Jeżeli jednak starsza osoba nie zawsze będzie miała zasięg, warto zdecydować się na model z modemem. Wystarczy włożyć do niego kartę SIM, zadbać o darmowe gigabajty i można łączyć się z Internetem z dowolnego miejsca.

Bateria w tablecie dla seniora

Warto kupić tablet dla seniora z dobrą baterią. Powinna się ona cechować wysoką pojemnością. Dzięki temu obdarowani nie będą musieli co chwilę ładować akumulatora – podłączanie urządzenia do ładowarki nawet kilka razy dziennie może być nużące i zniechęcać do korzystania z nowych technologii.

Pozostałe parametry tabletu dla seniora

Szukając najlepszego tabletu dla seniora, wcale nie musimy się koncentrować na najnowszych urządzeniach z górnych półek. Duża pamięć? Może się przydać, ale jeśli jest slot na kartę pamięci, nie stanowi to problemu. Wydajny procesor i duża ilość RAM? Większość starszych osób nie będzie nawet w stanie wykorzystać tych możliwości. Sprzęt ze średniej półki w zupełności wystarczy.

Jaki tablet dla seniora jest najlepszy?

Dobry tablet dla seniora powinien być przede wszystkim wygodny w obsłudze i solidny. Warto wybrać sprzęt od renomowanych producentów, by mieć gwarancję, że jest on niezawodny.

Kupując tablet dla seniora, zwróćmy uwagę na sprzęt z opcją ułatwień dostępu. Włączenie pewnych udogodnień uczyni korzystanie z urządzenia znacznie wygodniejszym i bardziej intuicyjnym dla starszej osoby – nawet takiej, która nie ma żadnego doświadczenia ze sprzętem elektronicznym.

Zobacz także jak wybrać słuchawki bezprzewodowe do TV dla seniora?

Gdzie kupić tablet dla seniora?

Dobry tablet dla seniora kupimy w każdym sklepie z elektroniką. W stacjonarnych marketach z RTV mamy możliwość skorzystania z porady sprzedawcy, natomiast w sieci można znaleźć bardziej atrakcyjne ceny.

Producenci, oferujący tablety dla seniorów, to na przykład Samsung, Lenovo, Huawei, Apple, Overmax i inni.

Najlepszy Tablet dla seniora
Najlepszy Tablet dla seniora

Ile kosztują tablety dla seniorów?

Cena tabletu dla seniora

Dobry tablet dla seniora nie musi kosztować fortuny. Zazwyczaj zmieścimy się w widełkach od 400 do 1000 zł, choć najdroższy sprzęt to wydatek nawet rzędu 2000 zł.

Tablet dla seniora – opinie

Dla wielu starszych osób dobry tablet dla seniora to jedna z niewielu form kontaktu ze światem zewnętrznym. Czy w Waszej rodzinie są starsze osoby, które dobrze radzą sobie z obsługą takiego sprzętu? Jeśli tak, to jakie modele sprawdziły się u nich?

Czekamy na Wasze opinie o tabletach dla seniora w komentarzach.

Tablet dla seniora / Ranking najlepszych

Jeśli wciąż nie jesteście przekonani do konkretnego modelu, prezentujemy Wam ranking najlepszych tabletów dla seniora. Znajdziecie w nim sprawdzone, chętnie kupowane urządzenia.


« || »2021