Wakacje i wczasy dla seniora

Wakacje dla seniora z roku na rok zyskują coraz większa liczbę zwolenników wśród osób starszych. Zmienia się pokolenie, zmieniają się i nawyki wyjazdowe. Swego czasu było raczej nie do pomyślenia, by osoba po 70-stce w ogóle chciała się gdziekolwiek ruszyć z domu.

Jednak obecnie mocno się to zmieniło. Seniorzy stali się bardziej aktywni i chętni do tego by korzystać z życia, po przysłowiowej 50-tce lub 55 +.

Już jakiś czas temu zauważyły to biura podróży, w których pojawiły się oferty skierowane dla starszych osób. Jest ich coraz więcej, wraz ze wzrostem zainteresowania. Coś co u nas jest stosunkową nowością, na przykład u naszych zachodnich sąsiadów jest znane od kilkudziesięciu lat. Niemieccy emeryci są znani z tego, że w jesieni swojego życia podróżują. Jest to zazwyczaj turystyka wypoczynkowa, ale nie tylko.

Czym są wczasy dla seniorów i jakie oferty mają w swojej karcie biura podróży?

Zobaczcie sami!

Wycieczki dla seniora
Wczasy dla seniora
Ceny i oferty biur podróży:

Czym są wczasy dla seniora?

Senior travel są to wyjazdy skierowane dla ludzi, którzy ukończyli przynajmniej 55 rok życia. Dotyczą podróży do atrakcyjnych miejsc, za niedużą sumę, wraz ze wszystkimi wygodami, atrakcjami i programem zwiedzania, ale przygotowane specjalnie dla starszych osób i co ważne dostosowane do ich możliwości oraz wieku.

Wyjazdy te są dla wszystkich seniorów w kwiecie wieku, którzy chcą połączyć wypoczynek z podreperowaniem własnego zdrowia lub po prostu skorzystać z życia i podróżować, by jak najwięcej zwiedzić i zobaczyć.

wczasy seniora - aldero.pl
Wczasy dla seniora / Zobacz ofertę biur podróży!

Oferty biur podróży dla seniorów

W polskich biurach podróży również dominują wyjazdy wypoczynkowe, ale można wykupić także wczasy połączone z rehabilitacją lub zwiedzaniem. Do wyboru są wakacje, na których można skorzystać z zabiegów uzdrawiających, masaży, ćwiczeń pod okiem fizjoterapeutów, czy innych inhalacji.

Oferowane są także wycieczki objazdowe, na których można naprawdę dużo zobaczyć i wiele zwiedzić. Jednak są to oferty skierowane dla aktywnych jeszcze seniorów, gdyż nie każdemu zdrowie pozwala na autokarowe wycieczki, które charakteryzują się długim siedzeniem w busie. Alternatywą są wycieczki samolotem, które w krótkim czasie docierają do miejsca docelowego. W ofercie polskich biur podróży dla seniorów są także oczywiście pielgrzymki i wycieczki śladami miejsc sakralnych. Coś, czym jest zainteresowanych wiele starszych osób.

Wakacje dla seniorów są organizowane, jeśli chodzi o Polskę, głównie nad morze oraz w góry. Jednak można znaleźć także oferty wyjazdów do mniejszych ośrodków położonych nad jeziorem. Za granicami dominuje Hiszpania, wraz ze swoimi wyspami: Majorką, Minorką oraz Wyspami Kanaryjskimi. Swoją drogą świetnie przygotowane na przyjazd starszych osób! Oprócz tego znajdziemy oferty wyjazdów dla seniorów do Bułgarii, Chorwacji, na Cypr, do Portugalii, Włoch, Grecji, Tunezji czy Egiptu.

Wczasy dla seniorów w Polsce

Nasza rodzima oferta wakacji dla starszych osób jest naprawdę bogata. Do wyboru są wczasy nad naszym polskim morzem, w górach, a także nad jeziorami. Zazwyczaj w miejscach gdzie jest spokój, są piękne tereny do spacerowania, pełne zieleni, które zachęcają do pobytu na świeżym powietrzu.

Dodatkowo zazwyczaj w takich ośrodkach organizowane są różne inne atrakcje typu przejażdżki bryczką, ogniska z pieczeniem kiełbasek, czy wieczorki taneczne. Można również wykupić wczasy w sanatorium lub ośrodkach SPA, gdzie odbywają się także zabiegi rehabilitacyjne. Pozwala to oprócz wypoczynku, zadbać o swoje zdrowie. Oferta zabiegów może być naprawdę szeroka: od masaży manualnych i wodnych, przez lasero- i krioterapię, gimnastykę korekcyjną, naświetlania, okłady zdrowotne i inhalacje.

Na wakacje nad morzem powinny zwrócić uwagę szczególnie starsze osoby, zmagające się z chorobami układu oddechowego, tarczycy oraz ze słabą odpornością. Z kolei te, które lubią spacery i mają dość kondycji do pieszych wędrówek, powinny celować raczej w górzystą część naszego kraju. Wędkarzom oraz miłośnikom natury z pewnością przypasuje jeden z wielu ośrodków nad naszymi, polskimi jeziorami.

wczasy seniora - aldero.pl
Jakie atrakcje czekają seniorów za granicą? Sprawdź!

Wakacje dla seniorów za granicą

Warto przełamać strach przed barierą językową i udać się gdzieś poza granicę naszego kraju. Dobrym wyborem na pierwszy taki wyjazd będzie z pewnością zorganizowana wycieczka objazdowa, gdzie pod opieką polskojęzycznego pilota jesteśmy 24h na dobę. Programy takich wycieczek nie są przesadnie przeciążone. Raczej stawia się w nich na powolne zwiedzanie, by cała grupa ze spokojem nadążyła. Poza sezonem nie ma tłumów turystów, a i ceny w sklepach czy kawiarniach bywają bardziej przyjazne dla portfela.

Oferty dla seniorów charakteryzują się tym, że wybierane ośrodki są przeważnie położone w atrakcyjnej okolicy, często blisko morza/oceanu, w pełni wyposażone w atrakcje typu siłownia, basen czy SPA. Zapewnione jest pełne wyżywienie, a czasem w cenie jest także jakaś wycieczka fakultatywna. Hotele i ośrodki często zapewniają także wieczorne animacje i występy, oczywiście bezpłatnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając wakacje dla seniorów?

Przede wszystkim na to, czy oferta jest skierowana dla starszych osób. Wówczas wiadomo, że będą uwzględnione wszelkie zniżki z tego tytułu oraz program będzie realizowany w oparciu o wiek uczestników.

Dobrze by wybrana wycieczka zapewniała pełne wyżywienie. Jeżeli mamy jakąś dietę, to trzeba się dowiedzieć czy hotelowy katering/restauracja zapewnia np. posiłki dla diabetyków.

Kolejną sprawą jest to by sprawdzić, co dokładnie jest wliczone w cenę wycieczki. Najczęściej dodatkowo płatne są wszelkie bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, czasem napoje do kolacji i inne atrakcje nie przewidziane w planie wycieczki.

Jeżeli mamy problemy z poruszaniem się, to dobrze by w danym miejscu była winda. Ważna jest także kwestia dostępu do opieki medycznej, czy w razie czego jest możliwa wizyta lekarska lub inna forma pomocy.

wczasy seniora - aldero.pl
Senior travel / Ile kosztują wycieczki i wczasy dla osób starszych? Sprawdź ceny!

Jaka jest cena wakacji dla seniorów?

Nie jest wcale tak wysoki, jakby się to mogło wydawać. Duży wpływ na cenę takich wakacji ma przede wszystkim ich termin. Wczasy dla seniorów są bowiem organizowane poza szczytem wyjazdowym. Mniej więcej od kwietnia do czerwca i potem we wrześniu i październiku. To znacznie obniża koszt wakacyjnych wojaży. Przy okazji jest bardzo dobre, gdyż omija największe upały, które panują w okresie wakacyjnym, szczególnie na południu Europy.

Również miejsce docelowe ma wpływ na całkowity koszt wakacji. Jeśli postawimy na nasz rodzimy kraj, zamiast zagranicy to tygodniowy pobyt nad morzem, w ośrodku o dobrym standardzie, z wyżywieniem i pakietem zabiegów, zamknie się w okolicy 600 złotych. A coraz częściej seniorzy wybierają się na przynajmniej dwutygodniowe wyjazdy albo i dłuższe.

Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne to można spotkać wczasy za niecałe tysiąc złotych za tydzień pobytu. Wszystko zależy od konkretnej destynacji, terminu podróży oraz formy wyżywienia.

Najpopularniejsze kierunki gdzie swoje wakacje spędzają seniorzy to: Hiszpania, Grecja, Włochu, Chorwacja, Bułgaria, Cypr czy Malta.

Aktywnych seniorów na polu turystycznym zachęcamy także do lektury „Zainteresowanie seniorów turystyką oraz ich udział w turystyce kulturowej” oraz „Aktywność turystyczna seniorówszansą na rozwój turystyki w Polsce„.

Opinie o wakacjach dla seniora

Jakie są Wasze opinie o wczasach dla seniorów? Czy skorzystalibyście z nich? A może macie już taką wyprawę za sobą?

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!


« || »2021