Spacer babci z dzieckiem

Spacer babci z dzieckiem nie musi być stresującym wydarzeniem. Są to przyjemne chwile, z których obie strony wyniosą piękne wspomnienia, a jednocześnie można w ten sposób choć na chwilę odciążyć rodziców wnuków. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kierunek, właściwie się przygotować i można ruszać na ekscytującą wyprawę z wnukiem.

Z naszym poradnikiem będzie to jeszcze łatwiejsze. Podpowiadamy, jak się przygotować na spacer babci z dzieckiem – zwłaszcza ten pierwszy – co zabrać oraz jak się przygotować. Zapraszamy do lektury!

Spacer babci z dzieckiem
Spacer babci z dzieckiem – kiedy iść? Jak się przygotować?

Kiedy na spacer babci z dzieckiem?

Pierwszy spacer babci z dzieckiem to okazja, która wzbudza w nas tyle samo radości, co stresu. Najważniejszym pytaniem, jakie przychodzi nam do głowy, jest: kiedy w ogóle zacząć? Odpowiedź zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, jaką więź ma dziecko z babcią. Jeśli często z nią przebywa, zna ją i chętnie z nią zostaje w domu, gdy rodzice muszą gdzieś wyjść, to znak, że spacer babci z dzieckiem również powinien przebiec bez problemu.

Zobacz też: czytnik ebook dla seniora

Jak widzicie, nie ma jednego, uniwersalnego wieku na pierwszy spacer babci z dzieckiem. W jednej rodzinie może się to odbyć jeszcze w okresie noworodkowym, czyli do 28 dnia życia dziecka, podczas gdy w innej dziecko i babcia będą na to gotowi znacznie później, po 6 miesiącu, a nawet po 1 roku życia.

Jak się przygotować do spaceru babci z dzieckiem?

Obawy rodziców i babć odnośnie spaceru babci z dzieckiem wiążą się najczęściej nie z tym, że babcia sobie nie poradzi, lecz z tym, że dziecko może zacząć płakać i będzie problem z uspokojeniem go. Na szczęście, istnieją na to proste rady. Jedną z nich jest przyzwyczajenie babci do opieki i uspokajania dziecka jeszcze w domu.

W warunkach, gdzie nikt (lub prawie nikt, jeśli w pobliżu mamy sąsiadów) nas nie słyszy, jesteśmy pod o wiele mniejszą presją przez głośny płacz dziecka. Dzięki temu bez stresu możemy sobie wypracować metody na jego uspokajanie. Ważne, by nie było przy tym rodziców, aby już teraz dziecko i babcia wiedzieli, że są zdani na siebie, tak jak na samotnym spacerze.

Sprawdź także: telewizor dla seniora

Drugi sposób zakłada kilka spacerów babci z dzieckiem w towarzystwie któregoś z rodziców, które przygotują babcię do samotnego wychodzenia z wnukiem. Najlepiej wybrać się w miejsce, gdzie rodzic może usiąść swobodnie na ławce czy w innym miejscu, a babcia się oddalić. W razie płaczu, którego nie można uspokoić, mama lub tata będą w pobliżu, by załagodzić sytuację. Gwarantujemy, że po kilku takich wyjściach obie strony będą gotowe na samotny spacer babci z dzieckiem.

Pierwszy Spacer babci z dzieckiem
Pierwszy spacer babci z dzieckiem

Pora spaceru babci z dzieckiem

Pojawiają się także pytania o najwłaściwszą godzinę spaceru babci z dzieckiem. W miesiącach wiosennych i jesiennych jest to obojętne, jednak latem warto wybierać wczesne godziny poranne lub wieczór, gdy promienie słoneczne nie są jeszcze tak intensywne, a na ulicy nie ma szczytu komunikacyjnego. Zimą natomiast idealną porą będzie południe i wczesne godziny popołudniowe.

Spacer babci z dzieckiem a wózek

Jaki jest najlepszy wózek na spacer babci z dzieckiem? Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Najmniejsze dzieci, które jeszcze nie siadają, siłą rzeczy musimy położyć w gondoli, jednak w przypadku starszych niemowląt i małych dzieci warto sięgnąć po spacerówkę. Raczej unikajmy tej z zestawu 3w1, wybierzmy lekki, wygodny wózek miejski, który komfortowo się prowadzi. Dzięki temu spacer babci z dzieckiem nie obciąży zanadto jej organizmu wysiłkiem fizycznym i będzie znacznie przyjemniejszy. Wyjątkiem mogą tutaj być dobrze dobrane wózki wielofunkcyjne, które dla krzepkiej babci nie będą stanowiły większego wyzwania.

Co zabrać na spacer babci z dzieckiem?

Rodzice z pewnością spakują niezbędny ekwipunek na spacer babci z dzieckiem, gdyż wiedzą, co maluchowi jest potrzebne na zewnątrz. Czasem jednak taka wyprawa to decyzja spontaniczna, na przykład gdy opiekujemy się wnukiem podczas nieobecności rodziców, a za oknem panuje piękna pogoda. Wtedy pamiętajmy, by wziąć:

  • Pieluchy,
  • Chusteczki nawilżane,
  • Zapasowe ubranka,
  • Coś do picia i przekąskę dla dziecka,
  • Mleko dla niemowlęcia,
  • Smoczek (jeśli maluch używa),
  • Osłonę przeciwsłoneczną (nie wolno nakrywać wózka pieluchą),
  • Coś do picia dla babci,
  • Telefon w razie, gdyby coś się stało.

Zobacz też: zdrowe nasiona dla seniora

Spacer babci z dzieckiem na plac zabaw

Częstym kierunkiem spaceru babci z dzieckiem, zwłaszcza w przypadku dzieci, które skończyły roczek lub starszych, jest plac zabaw. To świetny pomysł, jednak musimy wziąć pod uwagę, że w takim miejscu maluch często wymaga, by go asekurować przy wspinaczce, podnosić, łapać na zjeżdżalni. Wymaga to sporego wysiłku fizycznego, dlatego jeśli mamy problem z kręgosłupem lub ze stawami, raczej unikajmy placu zabaw, a na spacer babci z dzieckiem wybierajmy raczej parki i spokojne uliczki.

Spacer babci z dzieckiem a bezpieczeństwo

Oczywiście każda babcia chce dla swego wnuka jak najlepiej, ale wybierając się na spacer babci z dzieckiem, zadbajmy o kwestie bezpieczeństwa. Nie obrażajmy się, jeśli rodzice nas na nie uczulają, lecz weźmy sobie do serca pewne zasady. Unikajmy sytuacji, gdy maluch idzie obok wózka wzdłuż ruchliwej ulicy, nawet jeśli bardzo protestuje, że chciałby wyjść – o wyślizgnięcie się małej rączki nietrudno, a wtedy tragedia gotowa.

Stawiając gdziekolwiek wózek w taki sposób, że nie trzymamy prowadnicy, zawsze pamiętajmy o zablokowaniu hamulca. Jest to warunek absolutnie bezwzględny – zdarzają się przypadki, że wózek stoczył się nawet po pozornie równym terenie. To nie wszystko, w spacerówce dbajmy o to, by wnuk był przypięty pasem bezpieczeństwa, a pałąk został opuszczony.

Akcesoria na spacer babci z dzieckiem

Pisaliśmy już, co zabrać na spacer babci z dzieckiem, ale chcielibyśmy chwilę poświęcić także przydatnym gadżetom, o których nie zawsze myślimy, kompletując potrzebne wyposażenie. Chodzi o:

  1. Moskitierę – dzięki niej nie obawiamy się, że do wózka wpadnie owad, który mógłby użądlić dziecko i doprowadzić nawet do zagrożenia jego zdrowia, przy okazji unikamy też ukąszeń komarów,
  2. Spray przeciw kleszczom – to ważne w przypadku starszych dzieci, które często chodzą już same obok wózka,
  3. Opaskę z numerem telefonu i nazwiskiem dziecka – dzięki temu w razie zagubienia się malucha nie będzie problemu z jego odnalezieniem,
  4. Opaski na ręce babci i dziecka, połączone elastyczną linką – choć rozwiązanie to nazywane jest czasem kpiąco smyczą dla dziecka, to świetny sposób, by uchronić maluchy przed wypadkiem lub zagubieniem się. Gadżet przyda się podczas spaceru babci z dzieckiem, które już samodzielnie chodzi, a nawet biega, ale jeszcze nie rozumie niebezpieczeństw, które czyhają na niego na zewnątrz.
Co zabrać na Spacer babci z dzieckiem
Co zabrać na spacer babci z dzieckiem?

Sprawdź również: drukarka 3D dla seniora

Spacer babci z dzieckiem – podsumowanie

Choć spacer babci z dzieckiem wydaje się skomplikowaną sprawą, w rzeczywistości nie ma powodu do obaw! To świetny sposób na umocnienie więzi, odrobinę ruchu i urozmaicenie czasu spędzanego z maluchem oraz zapewnienie jego mamie kilku wolnych chwil w ciągu dnia. W końcu każda babcia była kiedyś mamą i prowadzała na spacer własne dzieci – czasy się zmieniły, gadżety i wózki dziecięce również, ale troska i miłość do maluchów pozostały te same.

Dodaj opinie na forum