Czytnik ebook dla seniora

Czytnik ebook dla seniora to miły gadżet, który pozwala starszej osobie zatonąć w lekturze. Jest znacznie bardziej komfortowy niż smartfon, a nawet – niż zwykła książka. Szereg funkcji, w które może być wyposażony, znacznie ułatwia czytanie i obsługę. Jeśli senior uwielbia czytanie, to dobry pomysł na prezent, by mógł mieć pod ręką tysiące książek gdzie chce i kiedy chce.

Jakie parametry są ważne i na co zwrócić uwagę? Jaki czytnik ebook dla seniora wybrać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Jaki czytnik ebook dla seniora wybrać i kupić?

Szukając najlepszego czytnika ebook dla seniora, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Rodzaj ekranu,
  • Wielkość ekranu,
  • Obsługa,
  • Podświetlenie,
  • Bateria i ładowanie,
  • Pamięć.
Czytnik ebook dla seniora
Czytnik ebook dla seniora

Rodzaj ekranu w czytniku ebook dla seniora

Najlepszy czytnik ebook dla seniora wyposażony jest w ekran e-ink, czyli stworzony w technologii elektronicznego papieru. W przeciwieństwie do zwykłych ekranów ciekłokrystalicznych, nie wydziela on światła męczącego nasze oczy, a działa jak zwykła kartka.

Ekran dobrego czytnika ebook dla seniora to cecha, która odróżnia go od tabletów i telefonów, na których co prawda również można czytać ebooki, ale z mniejszym komfortem. Właśnie dlatego warto wybrać urządzenie w technologii e-ink, a nie LCD. Więcej na ten temat dowiecie się z poniższego filmu.

Wielkość ekranu w czytniku ebook dla seniora

Większość popularnych czytników ebook dla seniora jest wyposażona w ekrany 6-calowe, które są na tyle duże, by można było na nich swobodnie czytać, a jednocześnie dość małe, by zbyt szybko nie pożerać baterii i zmieścić się nawet w małej damskiej torebce. Dla starszych osób często ważne jest, by urządzenie było lekkie i dobrze leżało w dłoni.

Jeśli jednak mamy większe wymagania względem czytnika ebook dla seniora, a przy tym budżet nam na to pozwala, możemy kupić większe urządzenie. Na rynku znajdą się czytniki z ekranem e-ink wielkości 7, 8, a nawet 10 cali. Są one jednocześnie cięższe, a więc mniej wygodne na przykład w kolejce, w podróży autobusem czy podczas czytania w pozycji leżącej.

Może Cię zainteresować: tablet dla seniora.

Obsługa czytnika ebook dla seniora

Dobry czytnik ebook dla seniora powinien być przede wszystkim prosty w obsłudze, by nauczenie się podstawowych funkcji nie sprawiło starszej osobie trudności. Większość modeli wyposażona jest w ekran dotykowy, ale przydatne będą także fizyczne przyciski, chętniej wybierane przez seniorów.

To nie wszystko. Dobry czytnik ebook dla seniora powinien także posiadać możliwość zwiększenia liter. To jego główna przewaga nad książką papierową – możemy powiększyć tekst na tyle, by komfortowo czytać nawet przy problemach ze wzrokiem.

Podświetlenie w czytniku ebook dla seniora

Wspomnieliśmy już, ze ekran e-papierowy w czytniku dla seniora nie emituje własnego światła. Jeśli jednak zależy nam, by starsza osoba mogła czytać wieczorami bez zmęczenia wzroku, powinniśmy wybrać czytnik z podświetleniem.

Jaki Czytnik ebook dla seniora
Jaki czytnik ebook dla seniora kupić? Sprawdź opinie, ceny, ranking najlepszych

Czy podświetlenie działa tak samo, jak świecący ekran LCD w telefonie? Absolutnie nie! W dobrych czytnikach ebook dla seniora znajdują się równomiernie rozmieszczone diody, jednak nie świecą one bezpośrednio w oczy użytkownika, a rzucają łagodne światło na ekran, który odbija je jak strona książki.

Bateria i ładowanie czytnika ebook dla seniora

Czytnik ebook dla seniora wyposażony jest we wbudowany akumulator o niewielkiej (w porównaniu z telefonami czy tabletami) pojemności. Okazuje się jednak, że zazwyczaj wystarcza on na długi czas czytania. Dzięki temu, że ekran zużywa energię tylko podczas zmiany strony lub odświeżania, bateria może działać nawet kilka tygodni bez ładowania.

Co wpływa na skracanie się czasu pracy czytnika ebook dla seniora na jednym ładowaniu? Przede wszystkim korzystanie z podświetlenia, a także dodatkowych funkcji, takich jak Internet, odtwarzacz plików multimedialnych i inne.

Jeśli kupujemy czytnik ebook dla seniora na prezent, a wiemy, ze obdarowywana osoba nie jest zbyt techniczna, warto przygotować ją na to, że urządzenie trzeba będzie regularnie ładować i nauczyć, jak to zrobić.

Sprawdź również: drukarka 3D dla seniora.

Pamięć w czytniku ebook dla seniora

Wbudowana pamięć w czytniku ebook dla seniora sięga od 1GB do nawet 64GB. Biorąc pod uwagę, że ebook zajmuje 1-3 MB, pozwala to na przechowywanie tysięcy książek w jednym miejscu, nawet biorąc pod uwagę miejsce zajmowane przez aplikacje i system operacyjny. Starsza osoba nie będzie już musiała wychodzić do biblioteki, jeśli nie będzie chciała.

Dodatkowo, pamięć w czytniku ebook dla seniora możemy poszerzyć dzięki wejściu na kartę pamięci. To przydatna opcja, jeśli na urządzeniu ma znaleźć się sporo książek w formacie PDF, które zajmują znacznie więcej miejsca niż ePUB, MOBI czy DOC.

Czytnik ebook dla seniora z Legimi

Kiedy kupujemy czytnik ebook dla seniora, warto wziąć pod uwagę modele kompatybilne z Legimi i dołożyć abonament do prezentu. Płacąc około 35-50 złotych miesięcznie, mamy nielimitowany dostęp do dziesiątek tysięcy ebooków legalnie i za darmo. Nauczenie się tej aplikacji jest banalnie proste. Darmowe kody do Legimi można często otrzymać w lokalnych bibliotekach i zyskać wszystkie te możliwości zupełnie za darmo.

A może odrobina zdrowia? Zobacz zdrowe nasiona dla seniora.

Jaki czytnik ebook dla seniora jest najlepszy?

Najlepszy czytnik ebook dla seniora to bardzo subiektywne pojęcie. Generalnie, jeśli starsza osoba ma trudności z obsłużeniem smartfonu czy tabletu, to warto wybrać model możliwie jak najprostszy i okrojony. Byle posiadał możliwość powiększania liter i papier elektroniczny, ewentualnie podświetlenie, wszystko inne jest niepotrzebne.

Gdy jednak mamy do czynienia z bardziej technicznym seniorem, a tacy zdarzają się coraz częściej, warto zadbać o dodatkowe funkcje, na przykład WiFi czy Bluetooth. Pierwsza pozwala na łączenie się z Internetem i obsługę różnych aplikacji przez sieć, z kolei druga służy do przesyłania danych między urządzeniami. Można na przykład ściągać książki na telefon i przesyłać je do najlepszego czytnika ebook dla seniora dzięki bezprzewodowemu połączeniu Bluetooth.

Najlepszy Czytnik ebook dla seniora
Najlepszy czytnik ebook dla seniora

Gdzie kupić czytnik ebook dla seniora?

Dobry czytnik ebook dla seniora znajdziemy obecnie w większości dużych marketów z elektroniką, a także online. Do producentów należą na przykład Kindle, PocketBook, InkBook (to akurat polska firma), Kruger&Matz, Xiaomi i inni.

Cena czytnika ebook dla seniora

Najtańszy czytnik ebook dla seniora z ekranem e-papierowym kupimy już za około 250 zł. Za dobrej jakości, sprawnie działający model musimy zapłacić około 500 zł, a najlepsze czytniki ebook dla seniora kosztują nawet powyżej 4 tysięcy złotych.

Zobacz także telewizor dla seniora.

Czytnik ebook dla seniora – opinie

Czytanie ebooków zatacza coraz szersze kręgi i zyskuje na popularności nawet wśród osób starczych. Czy Waszym zdaniem pozytywnie wpływa to na statystyki czytelnictwa? Czekamy na Wasze opinie o czytnikach ebook dla seniora w komentarzach.

Czytnik ebook dla seniora / Ranking najlepszych

Który model sprawdzi się u starszej osoby? Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę indywidualne preferencje, ale dużą podpowiedź znajdziecie w naszym rankingu najlepszych czytników ebook dla seniora.


« || »2021