Telewizor dla seniora to w obecnych czasach jeden z najbardziej niezbędnych sprzętów w domu. Nie bez powodu mówi się o nim, że jest oknem na świat dla starszej osoby – zapobiega wykluczeniu cyfrowemu, przekazuje seniorom najważniejsze wiadomości, pozwala zagospodarować wolny czas, a tym bardziej aktywnym podsuwa pomysły na kolejne hobby.
By telewizor dla seniora spełnił swoje funkcje i był wygodny w użytkowaniu, musimy go dobrze wybrać. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę – podpowiadamy w dalszej części artykułu.
Jaki telewizor dla seniora wybrać i kupić?
W przypadku telewizora dla seniora pierwsze skrzypce grają nieco inne wymagania, ale to wcale nie znaczy, że właściciel ma się zadowolić byle jakim sprzętem. Podczas zakupów powinniśmy wziąć pod uwagę:
- Rozmiar ekranu,
- Rodzaj wyświetlacza,
- Menu,
- Łączność,
- Gwarancję,
- Rozdzielczość i częstotliwość odświeżania,
- Tuner.

Rozmiar telewizora dla seniora
Telewizor dla seniora nie musi być ogromny na całą ścianę. Trzeba jednak zadbać o potrzeby osoby w podeszłym wieku: ekran musi być na tyle duży, by był czytelny, szczególnie jeśli w grę wchodzą problemy ze wzrokiem. Musimy wziąć pod uwagę także wielkość pomieszczenia.
Zobacz też: drukarka 3D dla seniora
Standardowy, mały telewizor dla seniora 32 cale potrzebuje zaledwie 1 m odległości od patrzącego, podczas gdy 42 cale wymagają 1,60-2,30 metra odstępu. Do małego mieszkania warto więc wybierać nieduży ekran, który jednocześnie będzie bardziej energooszczędny. Sprawdź przy okazji jak wybrać dobry telewizor 40 cali.
Rodzaj wyświetlacza w telewizorze dla seniora
Technologia, w jakiej został wykonany ekran telewizora dla seniora, ma duże znaczenie dla jakości obrazu oraz poboru energii. Dobrą jakość i jednocześnie małe zużycie prądu gwarantuje matryca AMOLED. Jeśli odbiornik ma się znajdować w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu, warto wybrać najlepszy telewizor dla seniora z matową powłoką na ekranie. Dzięki temu odbijające się światło nie będzie zaburzało odbioru.
W przypadku dobrego telewizora dla seniora ważne są także kąty widzenia. Sprawdźmy w sklepie, czy obraz jest równie dobry, kiedy patrzymy z przodu, co pod kątem do ekranu. Pamiętajmy, że starsze osoby często spoglądają na telewizję z kanapy, łóżka lub podczas codziennych czynności i trudno wymagać, by każdorazowo przekręcały urządzenie.
Sprawdź także: sprzęt jeździecki dla seniora
Menu w telewizorze dla seniora
Zarówno menu, jak i pilot telewizora dla seniora powinny być proste i intuicyjne w obsłudze. Korzystna będzie możliwość powiększenia liter na ekranie, by były dobrze widoczne dla osoby ze słabym wzrokiem. Również pilot powinien posiadać duże, fizyczne przyciski, wyraźnie oznaczone, by starszej osobie nie sprawiało trudności zmienianie kanałów i obsługiwanie sprzętu.
Łączność w telewizorze dla seniora
Czy telewizor dla seniora powinien być wyposażony w łączność bezprzewodową i funkcję Smart TV? Pierwsza odpowiedź, która się nasuwa, jest przecząca. Chcielibyśmy obalić ten mit i podpowiedzieć, jaką łączność warto wybrać i dlaczego.
Warto, by dobry telewizor dla seniora był wyposażony w Bluetooth. Umożliwi to bezprzewodowe podłączenie słuchawek. Jak wiadomo, starsze osoby często miewają problem ze słuchem, włączają odbiornik zbyt głośno i przeszkadzają domownikom. Problem ten można rozwiązać z korzyścią dla obu stron.
To nie wszystko. Po dobrym przeszkoleniu, dziadek lub babcia docenią także funkcje Smart w telewizorze dla seniora. Jeśli wiemy, że właściciel jest chętny uczyć się nowych rzeczy, warto kupić odbiornik z WiFi. Starsza osoba będzie mogła sama wybierać, co ogląda i rozwijać swoje hobby, a obsługa tych funkcji wcale nie jest taka trudna, jak na początku się wydaje.

Gwarancja w telewizorze dla seniora
Kupując najlepszy telewizor dla seniora, warto zadbać o długą gwarancję i dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Wypadki chodzą po ludziach, a usterki się zdarzają. Dobrze więc, jeśli ewentualna awaria nie naciągnie starszej osoby na olbrzymie dla niej koszty, a serwis naprawi wszystko za darmo, ewentualnie za niedużą dopłatą.
Zadbaj o zdrowie i zobacz: wyciskarka wolnoobrotowa dla seniora
Rozdzielczość i częstotliwość w telewizorze dla seniora
Rozdzielczość określa, z ilu pikseli będzie się składał obraz. Starsza osoba nie potrzebuje najwyższych parametrów rzędu 4K. Najlepszy telewizor dla seniora może mieć rozdzielczość HD Ready, czyli 1366 na 768 pikseli. Jest to wartość zupełnie wystarczająca do szczegółowego i dobrzej jakości obrazu. Przy większych wymaganiach sięgnijmy po Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli.
A co z częstotliwością odświeżania ekranu, którą tak często chwalą się producenci? W dobrym telewizorze dla seniora jest to bez znaczenia. Starsza osoba i tak prawdopodobnie nie będzie grała w gry zręcznościowe, więc nie ma dla niej znaczenia, czy odbiornik wyświetli 60, czy 120 klatek na sekundę.
Tuner w telewizorze dla seniora
Współcześnie dobrze telewizory dla seniorów mają wbudowane tunery, umożliwiające odbieranie sygnału bez dodatkowego sprzętu.
Możemy tu wymienić:
- tunery cyfrowe satelitarne – do odbierania telewizji satelitarnej;
- tunery cyfrowe naziemne – do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej, czyli na przykład polskiej telewizji publicznej;
- DVB-C – służy do odbioru kablówki.
Jaki telewizor dla seniora jest najlepszy?
Podsumowując nasze rozważania, najlepszy telewizor dla seniora powinien oferować:
- Dobrą jakość obrazu,
- Niezły dźwięk, również przy wysokim poziomie głośności,
- Możliwość podłączenia słuchawek,
- Gwarancję i ubezpieczenie,
- Łatwość obsługi,
- Pilot z dużymi przyciskami.
Gdzie kupić telewizor dla seniora?
Telewizor dla seniora to zakup, którego dokonamy w każdym sklepie RTV. Do producentów takiego sprzętu należą na przykład Samsung, Thomson, Kruger&Matz, Philips, LG, Blaupunkt, Manta i inni.

Cena telewizora dla seniora
Przy niedużych wymaganiach najtańszy telewizor dla seniora może kosztować już poniżej 1000 zł. Najdroższe modele sięgają pułapu nawet 5000 zł, jednak nie trzeba tyle wydawać na dobre i funkcjonalne urządzenie.
A może nowe hobby? Aparat fotograficzny dla seniora
Telewizor dla seniora – opinie
Mówi się, że przeciętny polski senior korzysta z telewizora przez ponad 6 godzin dziennie. Czy w Waszej rodzinie znajduje to potwierdzenie, a może starsze osoby z Waszego otoczenia wolą inne formy wypoczynku? Czekamy na Wasze opinie o telewizorach dla seniora.
Telewizor dla seniora / Ranking najlepszych
Co sprawdziło się u innych starszych osób i jakie opcje są najchętniej wybierane? Właśnie tego dowiecie się z naszego rankingu najlepszych telewizorów dla seniora, który z pewnością pomoże przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.