Jaki monitor dla seniora wybrać? Zapewne wielu z nas zadaje sobie to pytanie, bo wiek każdy senior jest inny, czy to w lepszym stanie psychicznym, w lepszym ogólnym stanie zdrowia, z lepszym bądź gorszym wzrokiem, a także z różnymi umiejętnościami. Dlatego wielu z nas decyduje się na indywidualny dobór sprzętu, bo nie ma co ukrywać, że i senior może używać komputer w codziennych sprawach, czy to do płacenia rachunków, do rozmów z rodziną, która mieszka za granicą, ale do rozrywki. Dlatego zachęcamy do zapoznania się ze specyfiką tego gadżetu.
Bowiem monitor dla seniora należy dobierać nie inaczej, jak tylko indywidualnie. Musimy zadać sobie pytanie, który model się przyda? Czym owy gadżet powinien się charakteryzować? Na jakie parametry oraz funkcje zwrócić uwagę? Zapewne i Wy macie w głowach te pytania, a my pomożemy Wam na nie odpowiedzieć. Zapoznajcie się z naszym poradnikiem. Poniżej wiele przykładów i ważnych informacji. Zobaczcie sami, co dla Was przygotowaliśmy!
Jaki monitor dla seniora wybrać i kupić?
Przy zakupie monitora dla seniora warto zastanowić się nad dostępnymi opcjami i nad tym czego oczekuje senior. Bowiem każdy ma nieco inne potrzeby czy też inaczej czuje się na siłach. Dlatego przed zakupem zwróćmy uwagę na dość istotne elementy, jakimi są:
- ekran,
- matryca,
- złącza,
- ergonomia,
- dodatki.
Ekran w monitorze dla seniora
Jeśli chodzi o ekran w monitorze dla seniora to przede wszystkim w przypadku osób starszych zwróćmy uwagę na wielkość. Bowiem takie osoby często mają problemy ze wzrokiem i wtedy przydaje się duży ekran, dzięki któremu wszystko zobaczą wyraźnie. Może to być nawet między 15 cali do 27 cali przekątnej ekranu!
Co do ekranu to na jakość obrazu wpływa właśnie wielkość ekranu. Dlatego wybierając większe, zyskujemy przy tym także większą rozdzielczość. Czyli liczba pikseli na ekranie. Zwykle możemy się spodziewać w zależności od ceny między HD a nawet Full HD. To w zupełności wystarczy seniorom podczas codziennego użytkowania, czy to przeglądania internetu, czy też oglądania filmów i wideo rozmów. Nic nie będzie rozmazane.
Sprawdź: Smartband dla seniora
Matryca w monitorze dla seniora
Kolejny czynnik jest ważny pod względem jakości obrazu w monitorze dla seniora. A dokładniej to, jak będzie nam się oglądało na monitorze i tu do wyboru mamy dwie matryce: błyszczącą i matową. Błyszcząca daje nam świetne kolory, jednak podczas słonecznych dni słabo odbija promienie i możemy mieć problem z oglądaniem i wyłapaniem tego, o jest na ekranie. Zwłaszcza, gdy mamy gorszy wzrok.
Dlatego, gdy nasze mieszkanie jest mocno naświetlane, np. jest to wchodzi lub zachodni pokój, warto zdecydować się na matrycę matową, która świetnie odbija promienie słoneczne, jednak jej minusem jest to, że nie oddaje tak żywych kolorów.
Jeśli chodzi o czas reakcji matrycy, to jest to parametr podawany w milisekundach. Określa, ile czasu potrzebuje piksel za napalenie się i zgaśnięcie, co daje nam ruch obrazu. Czyli oznacza to dynamikę obrazu. Jeśli nie zależy nam na monitorze, by grać w gry zawodowo, możemy sobie nieco odpuścić ten parametr. Jest on ważny zwłaszcza ale graczy, ale może i nas zaciekawi.
Złącza w monitorze dla seniora
Jeśli chodzi o monitor dla seniora, każdy z nich oferuje jakieś złącza. Czyli miejsca, gdzie można dopiąć kabel i z inną końcówką. Przykładem jest standardowe HDMI, który mają już obecnie wszystkie modele monitorów, a także laptopy. Pozwala to podłączyć np. laptop właśnie do monitora, czy nawet można podłączyć tablet, by móc cieszyć się większym ekranem.
Kolejne złącze to USB, które daje nam bardzo wiele możliwości, choćby możemy podłączyć słuchawki, choć zwykle stosujemy do tego wejście mini-jack. Ale choćby pendrive, żeby zgrać na niego ważne dokumenty z komputera, a nawet dysk zewnętrzny, gdy na naszym komputerze brakuje miejsca i boimy się, że coś się nie zapisze lub zostanie usunięte. Z kolei wart uwagi jest USB C, gdyż ten element pozwala nam nawet na ładowanie niektórych urządzeń.
Ergonomia monitora dla seniora
Dobry monitor dla seniora powinien cechować się ergonomią czyli odpowiednim montażem oraz regulacją dla jak najlepszego pola widzenia. Pamiętajmy, że jest to gadżet dla seniorów, a każdy jest inny, ma inne potrzeby czy też inne schorzenia. Takie osoby cenią sobie komfort użytkowania, który cenią dzięki regulacji położenia ekranu. To właśnie powinien nam oferować.
Polecamy: Kamper dla emeryta
Dodatki w monitorze dla seniora
Jak każdy sprzęt, tak i monitor dla seniora może być wyposażone w bardzo ciekawe i przydatne dodatki. Choćby mogą to być wbudowane głośniki, co ułatwi seniorom korzystanie z tego sprzętu. I co ważne, nie zajmie on tyle miejsca, co z dodatkowym zestawem na biurko. Do tego da nam to nie tylko obraz, czyli przeglądanie internetu, ale też jakość dźwięku na rozmowy z rodziną czy oglądanie ulubionych seriali.
Co ciekawe wiele modeli dla osób starszych ma już wbudowane kamerki w ramę monitora, aby nie kłopotać się zakupem dodatkowego sprzętu i jego montażem. Jak nie trudni się domyślić, im mniej kabelków ma osoba starsza, tym łatwiej jest jej korzystać z tego sprzętu.
Najlepszy monitor dla seniora
Oczywiście najlepszy monitor dla seniora nie oznacza jednego konkretnego modelu, lecz odpowiednie dopasowanie do osób starszych. W tym celu zwróćmy uwagę przede wszystkim na łatwość obsługi, wielkość ekranu, lekkość urządzenia i dostępne funkcje. Dla seniorów ważny jest też budżet, gdyż zwykle nie chcą wydawać fortuny. A często i nie mają tyle miejsca, by mieć duży gadżet. Wybierzmy zatem nie duży, bezawaryjny sprzęt w niskiej cenie.
Gdzie kupić monitor dla seniora?
Dobry monitor dla seniora możemy kupić w wielu sklepach stacjonarnych m. in.: z akcesoriami elektronicznymi czy w marketach z RTV. Czasem też w dużych dyskontach. Choć i tak znacznie większy wybór czeka na nas w sklepach internetowych. Do chętnie wybieranych producentów możemy zaliczyć: Philips, LG, Acer, Samsung, Asus i inni.
Cena monitora dla seniora
Ile może kosztować monitor komputerowy dla seniora? Czy to jest spory wydatek? Oczywiście wszystko zależy od modelu, producenta czy też jakości. Ale z pewnością znajdziemy coś dla siebie w odpowiedniej cenie. Za najtańsze modele uważa się te za około 200 zł. Choć oczywiście są też droższe, nawet w okolicy 600 zł.
Zobacz także: Barierka do łóżka dla seniora
Monitor dla seniora – opinie
A Wy co sądzicie na temat monitorów dla seniora? Czy one się czymś różnią/wyróżniają? Czym specjalnym się charakteryzują? A jakie według Was powinien posiadać parametry i funkcje? Jaki model według Was jest najlepszy? Jaki polecacie naszym czytelnikom? A może któryś model nie jest godny polecenia? Jeśli chcecie się z nami podzielić swoją opinia to zapraszamy do komentowania!
Monitor dla seniora / Ranking najlepszych
Wielu seniorów decyduje się na naukę na komputerze. Mimo wieku chcą podążać za nowymi trendami. Jednak w tym celu warto mieć dopasowany sprzęt, który nam to ułatwi. W tym celu stworzyliśmy dla Was ranking najlepszych monitorów dla seniora. W zestawieniu znajdują się bowiem tylko sprawdzone modele, które polecają inni. Nie wiecie, który sprzęt do Was pasuje? Przeczytajcie pełen opis produktu wraz z ceną. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!