Drukarka 3D dla seniora

Drukarka 3D dla seniora na pierwszy rzut oka brzmi nieco dziwnie, ale po dokładnym przeanalizowaniu sprawy nietrudno o wniosek, że to świetny wypełniacz czasu na emeryturze. Choć o druku trójwymiarowym mówi się, że jest technologią przyszłości, nie oznacza to, że musi dotyczyć tylko młodych ludzi.

Co więc oferuje starszej osobie taki sprzęt i jak go wybrać? Jaka drukarka 3D dla seniora jest najlepsza? Odpowiedzi na nurtujące Was pytania znajdziecie w przygotowanym przez nas poradniku.

Co to jest drukarka 3D dla seniora?

Drukarka 3D dla seniora to nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenie, które umożliwia druk trójwymiarowych przedmiotów. Do tego celu potrzebny jest gotowy projekt – ściągnięty z Internetu lub stworzony samodzielnie w programie do modelowania trójwymiarowego.

Plik przesyłamy do drukarki 3D dla seniora, która dzięki nagrzanej głowicy topi filament, czyli specjalne tworzywo i nakłada go warstwa po warstwie, tworząc interesujący nas, przestrzenny przedmiot.

Drukarka 3D dla seniora
Drukarka 3D dla seniora / Gdzie kupić? Jaką wybrać? Ranking, cena i opinie

Co daje drukarka 3D dla seniora?

Jesteście ciekawi zalet drukarki 3D dla seniora? Możemy tu wymienić:

  • Zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu,
  • Zajęcie czasu na emeryturze,
  • Możliwość dorobienia sobie,
  • Tworzenie kreatywnych zabawek i prezentów dla wnuków,
  • Wspieranie lokalnej społeczności (na przykład przez drukowanie przyłbic),
  • Podnoszenie poczucia własnej wartości,
  • Poprawianie sprawności manualnej (podczas projektowania i później, na etapie poprawiania gotowego wydruku).

Zobacz też jaki tablet dla seniora wybrać.

Czego potrzebuje drukarka 3D dla seniora?

Posiadanie drukarki 3D dla seniora wiąże się z drobnymi ograniczeniami i wymaganiami, które musimy spełnić. Przede wszystkim, trzeba wygospodarować miejsce na wybraną drukarkę. W zależności od modelu, może go potrzebować całkiem sporo. To nie wszystko.

Ważne też, by pomieszczenie można było porządnie wywietrzyć w razie przykrych zapachów i unoszących się oparów. Ponadto, będziemy potrzebować filamentów oraz odrobiny zdolności technicznych do obsługi drukarki 3D dla seniora, a na pewno sporych chęci do nauki z jego strony.

Jaką drukarkę 3D dla seniora wybrać i kupić?

Jeśli spełniamy wszystkie te warunki, pora poszukać najlepszej drukarki 3D dla seniora.

W tym procesie musimy wziąć pod uwagę:

  1. Technika druku,
  2. Obszar roboczy,
  3. Sposób montażu,
  4. Wznawianie druku,
  5. Temperatura dyszy i stołu,
  6. Prędkość druku,
  7. Sterowanie.

Zobacz też jak wybrać laptop dla seniora.

Technika druku w drukarce 3D dla seniora

Najpopularniejsze drukarki 3D dla seniora to urządzenia:

  • SLA – technika zwana stereolitografią polega na drukowaniu trójwymiarowych obiektów specjalną żywicą, utwardzaną laserem;
  • DLP – bardzo podobne do SLA, ale rolę lasera pełni tam światło,
  • FDM / FFF – to najczęściej spotykany rodzaj drukarek 3D dla seniora, wykorzystujący termoplasty, czyli tworzywa topiące się w odpowiedniej temperaturze.

Jaką drukarkę 3D dla seniora wybrać? Naszym zdaniem najbardziej uniwersalne urządzenie, obarczone najmniejszymi wadami, stanowią drukarki FDM / FFF, wykorzystujące filamenty. To właśnie po nie najlepiej sięgnąć podczas zakupów.

Jaka Drukarka 3D dla seniora
Jaka Drukarka 3D dla seniora najlepsza? Ranking, cena i opinie

Obszar roboczy w drukarce 3D dla seniora

Rozmiar obszaru roboczego drukarki 3D dla seniora wpływa na to, jak duże obiekty będzie można drukować za jednym zamachem. Musimy pamiętać, że drukarki desktopowe, czyli domowe, w przeciwieństwie do przemysłowych, są zwykle w tym zakresie nieco ograniczone.

Zwykle w dobrej drukarce 3D dla seniora obszar roboczy nie przekracza 30 cm w żadnym z wymiarów, choć jeśli nie ogranicza nas ani budżet, ani wielkość pomieszczenia, na rynku znajdziemy większe propozycje.

Sposób montażu drukarki 3D dla seniora

Choć drukarki 3D dla seniora, które trzeba złożyć samodzielnie są tańsze i łatwiejsze w transporcie, lepiej wybrać te już gotowe. Dzięki temu starsza osoba nie będzie musiała trudzić się z pracochłonnym, precyzyjnym i zazwyczaj nudnym montażem, niż zacznie właściwą zabawę.

Dobrym rozwiązaniem są też częściowo złożone drukarki 3D dla seniora. Co prawda trzeba je tu i tam poskręcać, ale zajmuje to kilka do kilkunastu minut, a oszczędzamy miejsce w transporcie.

Drukarka 3D dla seniora a wznawianie druku

Dobra drukarka 3D dla seniora powinna być wyposażona w opcję automatycznego wznawiania druku. Trzeba pamiętać, że praca tych urządzeń jest długotrwała, a przy tym hałaśliwa. Żeby więc nie utracić wszystkich postępów, gdy musimy wyłączyć drukarkę, chcemy odpocząć, przyjdą goście lub zabraknie prądu, producenci pomyśleli o funkcji pozwalającej na rozpoczęcie pracy od tego samego momentu, na którym została przerwana.

Temperatura dyszy i stołu w drukarce 3D dla seniora

Musimy pamiętać, że filamenty do drukarki 3D dla seniora różnią się nie tylko właściwościami, ale i warunkami, w jakich powinny być przetapiane. Różne materiały termoplastyczne wykorzystują różną temperaturę dyszy, niektórych nie użyjemy także w drukarkach 3D bez podgrzewanego stołu roboczego.

Choć oznacza to dodatkowe wydatki, już na tym etapie warto zainwestować w najlepszą drukarkę 3D dla seniora, w której można nagrzać do wysokich temperatur zarówno dyszę, jak i stół roboczy. Dzięki temu unikniemy rozczarowań, gdy zajmiemy się drukiem 3D bardziej na poważnie. Technologia 3D daje naprawdę wiele możliwości.

Jak wybrać najlepszy telefon dla seniora.

Prędkość druku drukarki 3D dla seniora

Musimy się przygotować na to, że domowa drukarka 3D dla seniora nie jest demonem szybkości. Drukowanie większych elementów może zająć nawet kilkanaście godzin. Jeśli więc starsza osoba nie odznacza się cierpliwością, warto zainwestować w nieco szybszy sprzęt, który choć trochę skróci czas oczekiwania. Działają one inaczej niż przemysłowa drukarka 3D.

Sterowanie drukarką 3D dla seniora

Szukając najlepszej drukarki 3D dla seniora, musimy się kierować przede wszystkim łatwością sterowania i intuicyjną obsługą. Mimo wszystko, urządzenie i tak będzie wymagało od starszej osoby podszkolenia się w obsłudze urządzeń elektronicznych, ale wygodny, dotykowy panel i prosty program do obsługi z pewnością to ułatwią.

Najlepsza Drukarka 3D dla seniora
Najlepsza Drukarka 3D dla seniora

Jaka drukarka 3D dla seniora jest najlepsza?

Najlepsze drukarki 3D dla seniora wyróżniają się wysoką jakością i precyzją wydruku, a także dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają obsługę. Do takich autów należy na przykład możliwość drukowania bezpośrednio z pendrive, wentylatory usuwające z powietrza szkodliwe substancje, filtry i inne.

Gdzie kupić drukarkę 3D dla seniora?

Rynek drukarek 3D dla seniora robi się coraz szerszy, ale wciąż najłatwiej kupić je w sieci. Do producentów należą na przykład Creality, Gembird, Da Vinci, Easythreed, Aned, Blize, Anycubic, Elegoo i inni.

Cena drukarki 3D dla seniora

Najtańszą drukarkę 3D dla seniora kupimy już poniżej 1000 zł. Razem z wymaganiami rośnie i cena, a najdroższe modele osiągają nawet pułap 5000 zł.

Jak wybrać aparat fotograficzny dla seniora?

Drukarka 3D dla seniora – opinie

A jak Wy się zapatrujecie na obsługę takiego urządzenia przez starszą osobę? Jest to do ogarnięcia? Może jesteście w stanie polecić konkretny model? Czekamy na opinie o drukarkach 3D dla seniora.

Drukarka 3D dla seniora / Ranking najlepszych

Jeśli natomiast zakupy dopiero przed Wami, prezentujemy ranking najlepszych drukarek 3D dla seniora.

Dodaj opinie na forum