Glukometr to urządzenie służące do kontroli poziomu cukru we krwi. Umożliwia on szybką reakcję w razie wystąpienia nieprawidłowości, ratując nie tylko zdrowie, ale także życie. Na polskim rynku znajdziemy wiele rodzajów glukometrów, dlatego odpowiedź na pytanie: „Jaki wybrać?” może nie być łatwa. W niniejszym artykule przybliżamy sposób działania poszczególnych typów glukometrów oraz mówimy o ich dodatkowych funkcjach, zaletach i wadach.
Ranking najlepszych >>>
Komu potrzebny jest glukometr?
Regularnych pomiarów poziomu cukru we krwi muszą dokonywać osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 i 2. Glukometr jest niezastąpiony w przypadku pacjentów stosujących doustne leki przeciwcukrzycowe lub przyjmujących insulinę, a także u kobiet w ciąży oraz u osób, u których w badaniach zidentyfikowano duże wahania stężenia glukozy we krwi. Pomiar poziomu glukozy przeprowadza się także wtedy, gdy obniża się on bez typowych objawów ostrzegawczych.
Na czym polega działanie glukometru?
Większość glukometrów wymaga pobrania próbki krwi z opuszka palca i umieszczenia jej na specjalnym pasku, który w kolejnym kroku wkłada się do urządzenia. Analiza próbki odbywa się przy użyciu metody fotometrycznej lub elektrochemicznej, a jej wynik pokazuje się na ekranie. Badanie glukometrem trwa około kilkudziesięciu sekund.
Kilka ważnych uwag dotyczących pasków.
Paski potrzebne do glukometru są wrażliwe na wszelkie zabrudzenia, dlatego należy ich używać z dużą ostrożnością. Co więcej, przed pomiarem trzeba umyć ręce ciepłą wodą z mydłem (w jego składzie nie powinno być substancji o działaniu dezynfekującym). Palca nie można także przemywać alkoholem, ponieważ mogłoby to zafałszować wynik.
Ekran w glukometrze
Aparaty do mierzenia cukru we krwi mają zwykle niewielkie rozmiary (od 3 do 4 cm długości). Bez trudu zmieścimy je w torebce czy nawet w kieszeni. Jednak jeśli zależy nam na dobrej widoczności wyniku, możemy wybrać model z dużym, podświetlanym ekranem lub też podający wynik głosowo. Takie glukometry zaprojektowano specjalnie z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących.
Jaki glukometr wybrać?
W sklepach medycznych i aptekach znajdziemy glukometry, które różnią się od siebie funkcjami oraz możliwościami technicznymi.
Zobaczmy!
- Tradycyjne modele glukometrów wymagają do prawidłowego odczytu wyniku próbki krwi 0,1 mikrolitra, natomiast nowsze – 0,3 mikrolitra, co odpowiada kropli wielkości główki szpilki.
- Najnowsze glukometry pozwalają na współpracę z komputerem, iPhonem, a nawet pompą insulinową.
- Niektóre glukometry pozwalają zapisywać nawet 3000 testów, ale w większości urządzenia te zapamiętują od 10 do 125 badań.
- Chociaż krew do badania najczęściej pobiera się z opuszka palca, zwykle jest także możliwe pobranie jej z innych miejsc, takich jak ramię, przedramię czy noga.
Glukometr bez nakłuwania
Nakłuwanie skóry jest najbardziej uciążliwą częścią badania poziomu krwi glukometrem. Aparaty bezinwazyjne są nie tylko droższe, ale także mniej dostępne, jednak z pewnością w niedalekiej przyszłości to one zastąpią tradycyjne glukometry na paski, dlatego warto wiedzieć, jak działają.
Glukometr bezpaskowy z czujnikiem i czytnikiem
Glukometr bezpaskowy nie wymaga nakłuwania skóry ani stosowania pasków. W skład zestawu wchodzą tu: niewielki czujnik oraz czytnik przypominający wyglądem zwykły aparat do mierzenia glukozy we krwi. Czujnik (wielkości monety) przykleja się do ramienia na okres dwóch tygodni przy pomocy załączonego aplikatora. Pozostawia on w ciele włókno o długości 0,4-0,5 mm. Po przyłożeniu czytnika do sensora uzyskujemy wynik w czasie krótszym niż jedna sekunda, a pomiar jest tu równie dokładny, co w glukometrach tradycyjnych.
Glukometr bezpaskowy w postaci klipsa
Innym rodzajem glukometru bez nakłuwania jest urządzenie przypominające z wyglądu niewielki klips, który zakłada się na płatku ucha. Glukometr taki dokonuje pomiaru przezskórnego, wykorzystując do tego celu metodę termiczną, ultradźwiękową lub elektromagnetyczną.
Inne glukometry bezpaskowe
To jeszcze nie wszystkie rodzaje glukometrów bez nakłuwania.
Zobaczmy:
- Glukometr z czujnikiem umieszczanym pod skórą w okolicach brzucha,
- Glukometr w postaci plastra przyklejanego na nadgarstku i czujnika noszonego na pasku zegarka.
Glukometr laserowy i inne innowacyjne aparaty do mierzenia poziomu cukru we krwi
Diabetycy duże nadzieje wiążą z urządzeniem do mierzenia poziomu cukru we krwi, wykorzystującym do tego celu metodę laserową. Światło lasera kwantowego, przechodząc przez skórę, ulega częściowej absorpcji przez cząsteczki glukozy znajdujące się w płynie komórkowym. Mierząc wartość absorpcji światła, można określić poziom cukru w organizmie.
Inne nowatorskie urządzenia obejmują:
- Glukometr, który będzie mierzył poziom cukru w wydychanym powietrzu,
- Urządzenie, które będzie określać stężenie glukozy na podstawie analizy śliny pacjenta,
- Aparat dokonujący pomiaru stężenia glukozy we krwi poprzez skanowanie gałki ocznej,
- Glukometr, który będzie mierzył stężenie glukozy we łzach dzięki czujnikom umieszczonym na rogówce oka.
Gdzie kupić glukometr? Lista producentów
Dobre glukometry znajdziemy w ofercie między innymi takich producentów jak Accu-Check, Abra, Ixell, Diagnostic Gold czy Contour Plus.
Cena glukometrów
Najtańszy glukometr kosztuje około 50 złotych, natomiast najdroższy około 700 złotych. Paski potrzebne do pomiaru glukozy we krwi sprzedawane są w opakowaniach zbiorczych, a ich cena nie przekracza złotówki za sztukę. Najtańsze lancety (nakłuwacze) z kilkoma igłami mogą kosztować kilkanaście złotych, natomiast cena najdroższych sięga 70 złotych.
Opinie o glukometrach
Chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wyboru dobrego glukometru? Możesz udzielić kilku rad i wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? W takim razie zapraszamy do zamieszczania swoich opinii w sekcji komentarzy!
Ranking glukometrów
Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem glukometrów. Znaleźć można w nim nie tylko dokładny opis danych technicznych, ale także porównanie cen u sprzedawców internetowych.
[skapiec-popular id=”2317″ filtr=”2.0″ amount=10]